‘Yaşama Saygı’ Duyan Şirketler İçin
Sürdürülebilirlik Raporlaması
 
   
    Doğru    Güncel    Anlaşılır    Dengeli    Karşılaştırılabilir    Güvenilir Raporlama ...
 
  Anasayfa
  Sürdürülebilirlik
       Raporlaması
  Global Reporting
       Initiative (GRI)
  Sercom Danışmanlık
  Referanslar
  Diğer Hizmetler
  İletişim
 
   Sürdürülebilirlik Raporlaması Hakkında

1-Sürdürülebilirlik Raporlaması Nedir?

Sürdürülebilirlik raporlaması, bir şirketin sürdürülebilir kalkınma* hedefleri doğrultusunda ekonomik, çevresel ve sosyal performansını olumlu ve olumsuz yönleriyle, tüm iç ve dış paydaşları ile paylaştığı bir iletişim aracıdır.

“Sürdürülebilirlik raporlaması” (sustainability reporting) ifadesi; kurumsal vatandaşlık raporlaması (corporate citizenship reporting), kurumsal sorumluluk raporlaması (corporate responsibility reporting), üçlü raporlama (triple-bottom line reporting) terimleri ile aynı anlama gelmektedir.

Sadece finansal varlıkların yer aldığı ve hissedar menfaatlerini dikkate alan finansal raporlama artık yeterli değildir. Sürdürülebilirlik raporlaması, şirketlerin ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerini tüm paydaşların menfaatlerini gözeterek ele alır.

Bugüne dek 5.000’in üstünde kurum, Global Reporting Initiative (GRI) çerçevesini temel alarak, yaklaşık 10.000’in üstünde sürdürülebilirlik raporu hazırlamıştır ve düzenli olarak yayınlamaya devam etmektedir.

 

*Sürdürülebilir kalkınma hedefleri, insan yaşamının gereksinimleri ile doğal kaynakların sürdürülebilirliği arasında bir denge kurarak, ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutlarıyla, gelecek için bugünden uyumlu bir planlama yapılmasını içerir.


2- Raporlamanın yararları nelerdir?

GRI raporlama çerçevesi raporlama yapan şirketler için, yönetimle ve sürdürülebilirlikle ilgili maliyetlerin düşürülmesi, marka ve itibar değerinin pekiştirilmesi, faaliyet gösterilen pazarda farklılaşma, rakipler veya tedarikçilerin aksiyonlarından kaynaklanan marka erozyonuna karşı koruma ve network / iletişim kurma gibi faydalar sağlamaktadır.

 

Bu çerçeve aynı zamanda rapor kullanıcıları için de iyi bir benchmark ve kurumsal yönetim aracıdır ve raporlama yapan şirketlerle uzun soluklu bir diyalog fırsatı sunar.

 

Şirketlerin itibar, yenilikçilik kapasitesi, sosyal iyileştirme konusuna bağlılığı vb elle tutulamayan değerlerini ortaya çıkarmasında yardımcı olur.

 

   Haberler ve Makaleler

LACP’tan Sercom İmzalı McDonald’s 2012 Raporu’na PLATINUM Award!

LACP 2013/14 Spotlight Awards Certificates

EkoIQ Ocak 2014 Ethical Corp. Conference

EkoIQ Aralık 2013 LACP Gold Award

LACP’tan Sercom İmzalı İÇDAŞ 2012 Raporu’na GOLD Award!

İlgili sertifikalar için tıklayınız.
GOLD AWARD
TOP 100

İlgili haberler için tıklayınız.
Dünya
Hürriyet

Sürdürülebilirliği Kime Danışmalı

EkoIQ Temmuz 2013 GRI Konferansı

TKYD Temmuz 2013 Entegre Raporlama

EkoIQ Ağustos 2013 Entegre Raporlama

Devam

Önemli Linkler   
Türkiye
Dünya
 
   
 
 
Sercom Danışmanlık © 2008 - 2014   All rights reserved.
Sürdürülebilirlik Raporlaması, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

Elif Özkul Gökmen
Tel: +90 (533) 648 07 40

Dijital Bilişim Teknoloji Hizmetleri